W Ośrodku Zorza, turnus rehabilitacyjny to nie tylko leczenie, ale także wypoczynek i relaks. W ciągu dnia, możesz skorzystać z animacji i innych atrakcji, które pomogą Ci zrelaksować się i zapomnieć o codziennych troskach. Wieczorem, zachód słońca to jest ukoronowanie dnia. 👑 Jeśli szukasz turnusu rehabilitacyjnego z dofinansowaniem z PFRON, to Ośrodek Zorza jest idealnym miejscem dla Ciebie. Ośrodek oferuje turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem z PFRON dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dzięki temu, turnus rehabilitacyjny w Ośrodku Zorza jest dostęp-ny prawie dla każdego. W Ośrodku Zorza, turnus rehabilitacyjny to nie tylko czas na leczenie, ale także na romantyczne chwi-le we dwoje. Wspólnie, możecie podziwiać piękno Dziwnówka i zachwycać się niesamowitymi za-chodami słońca. Wieczorem, przy dźwiękach szumu fal, możecie spacerować po plaży, trzymając się za ręce i delektując się każdą chwilą patrząc sobie w oczy… 👀😻 Turnus rehabilitacyjny w Ośrodku Zorza to także idealna okazja na odkrycie piękna Dziwnówka. W ciągu dnia, możesz skorzystać z różnych atrakcji, takich jak wycieczki rowerowe, spacery po okolicy, czy rejsy statkiem. Wieczorem natomiast, odrobinę przyjemności doda wizyta w jednej z okolicznych kawiarni gdzie patrząc sobie w oczy i dotykając kolanami możecie przeżywać niesamowite chwile które się pamięta bardzo długo.… 🖊🖊

Dziwnówek. Mało znana historia, cz. 4

Gmina Dziwnów, choć oficjalnie składa się z czterech miejscowości: Międzywodzie, Dziwnów, Dziwnówek, Łukęcin, ma w swoim obszarze jeszcze jedną miejscowość – Wapno. To nieco tajemnicze, mało znane miejsce położone jest w lesie pomiędzy Dziwnówkiem a Łukęcinem, do nadejścia działań wojennych w marcu 1945 roku, było zamieszkane przez kilkadziesiąt osób. Wapno, do 1945 zwane Kalkberg Försterei, Kalkberg. Obecnie w tym miejscu, znajdują się jedynie ślady dawnej zabudowy.  Ówczesny Kalkberg był całkowicie niezależną jednostką osadniczą, składającą się z kilkunastu budynków i towarzyszących im zabudowań gospodarczych. Jego nazwa wywodzi się od niewielkiego wzniesienia, w którym wiele lat wcześniej odkryto złoża kredy. Domniemywa się tym samym, że założenie osady w tym miejscu (prawdopodobnie w XIX wieku) miało związek właśnie z eksploracją kredowego złoża. W momencie, gdy toczono walki o Dziwnówek (w marcu 1945 roku) wieś niemal doszczętnie zniszczono, na szczęście mieszkańcy opuścili ją kilka dni wcześniej. 

Po wojnie, nie została ponownie zamieszkana, a wraz z upływem czasu uszkodzone w wyniku walk budynki, ulegały dalszej destrukcji. Obecnie, po położonej w leśnym zakątku wsi, można znaleźć jedynie ślady w postaci fragmentów ław fundamentowych oraz kilka niewielkich kredowych wyrobisk. Jako ciekawostkę należy wskazać fakt, iż Wapno, choć nie posiada żadnych budynków i nie jest przez nikogo zamieszkane, wciąż funkcjonuje w krajowym spisie miejscowości jako niezależna wieś.

źródło: wikipedia.eu, kamienskieinfo.pl, fotopolska.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Dziwnówek, Dziwnów, Międzyzdroje tajemniczy las.
Menu
Skip to content