Kamień Pomorski (8km od Dziwnówka)

Zabytki:
Dwór kurii biskupiej
jego nieoficjalna nazwa to pałac biskupi, położony przy placu katedralnym. W dawnych dokumentach czytamy, że w XIV – XVII wieku dwór służył jako siedziba kurii biskupiej.
Katedra

należy do największych obiektów zabytkowych Kamienia Pomorskiego. W dawnych czasach w katakumbach katedry chowano biskupów kamieńskich i książąt zachodniopomorskich. W zabytkowych wnętrzach katedry od 1965 roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.Wirydarz katedralny – z początku XIV wieku to jedyny wirydarz wzniesiony przy katedrze w Polsce. W przeszłości pełnił funkcję miejsca do publicznych pokut, nabożeństw, medytacji. Jest najbardziej cichym i uroczym zakątkiem zabudowań katedralnych dzięki otaczającej go zieleni. W 1881 roku odrestaurowano wirydarz, i teraz na jego środku można podziwiać granitową chrzcielnicę-studzienkę z XII wieku.

Skarbiec

od połowy XIV wieku na terenie katedry nad krużgankami po stronie wschodniego skrzydła dobudowano cztery sale pełniące funkcje skarbca. Według przekazów Jana Długosza był najbogatszym skarbcem w Polsce. Pod koniec drugiej wojny światowej wszystkie skarby zostały wywiezione i od tej pory uznane za zaginione. W dniu dzisiejszym pomieszczeniach skarbca znajduje się muzeum przykatedralne.

Kamieńskie organy

barokowe organy z 1669 roku ufundowane przez ostatniego z rodu Gryfitów księcia pomorskiego Ernesta Bogusława de Croy i Arechot. Jest to ogromnych rozmiarów instrument – 13 metrów szerokości i 9 metrów wysokości, składał się z 2660 piszczałek. Pierwszy koncert odbył się 1672 roku. W czasie II wojny światowej organy poważnie zostały uszkodzone. Wyremontowano i naprawiono je 1962 roku, dzięki czemu ponownie odzyskały 47 głosów i teraz ma 3300 piszczałek.

Ratusz

wybudowany został w centrum staromiejskiego rynku na przełomie XII i XIV wieku.

Kościół św. Mikołaja

jego powstanie datuje się na XIV wiek, wybudowano go z cegły i kamienia narzutowego, bez wieży. W wyniku przebudowań w XVI wieku dobudowano nowe przęsło i pięcioboczną wieżę.

Atrakcje
Sezonowe rejsy

statkiem Viktoria z Kamienia (molo) do Dziwnowa, rejsy w morze statkiem Korsarz z Dziwnowa oraz na życzenie po Zalewie Kamieńskim – informacja, rezerwacja tel. 00 48 91 38 13 072 w. 66

-Hala widowiskowo-sportowa,

oferująca boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną, nożną oraz możliwość treningu tenisa stołowego i ziemnego – informacja, rezerwacja tel. 00 48 91 38 24 227,
– Stadion miejski z 2 płytami oraz kortami tenisowymi informacja, rezerwacja tel. 00 48 91 38 24 227

Jazda konna

w ośrodku agroturystycznym „Pod Kogutem” we Wrzosowie – informacja, rezerwacja tel. 00 48 91 38 12 931, ośrodek oferuje całoroczną jazdę konną dla dzieci i dorosłych (kryta ujeżdżalnia), przejażdżki bryczką (saniami), wypożyczalnia rowerów, plac zabaw dla dzieci, parking.

Propozycje wycieczek po Gminie Kamień Pomorski:

1. Wycieczka z Kamienia Pomorskiego na Wyspę Chrząszczewską do punktu widokowego przy Głazie Królewskim, symbolu miasta Kamień Pomorski i z powrotem – łącznie ok. 16 km. – Trasa prowadzi drogą asfaltową przez most na rzece Dziwnie, miejscowości Chrząszczewo i Chrząszczewko – po drodze atrakcyjna panorama w stronę Kamienia Pomorskiego. Ostatni odcinek trzeba pokonać drogą gruntową. Na wysokości Głazu klif kilkunastometrowej wysokości, po którym prowadzi strome zejście na brzeg Zalewu Kamieńskiego. Powrót przez Buniewice i Chrząszczewo.

2. Wycieczka oznakowanym szlakiem niebieskim z Kamienia Pomorskiego do Wrzosowa i dalej nad morze do Dziwnówka i z powrotem – łącznie ok. 18 km. – Trasa prowadzi przez kładkę nad Zatoką Karpinką, tereny piaszczyste częściowo porośnięte trzciną i wikliną, następnie drogą asfaltową do miejscowości Żółcino i dalej drogą polną w pobliżu Jeziora Wrzosowskiego z miejscami rozległym widokiem na Zalew Kamieński i Wyspę Wolin – do Wrzosowa. We Wrzosowie na uwagę zasługuje ośrodek agroturystyczny „Pod Kogutem”, proponujący jazdę konną przez cały rok pod opieką doświadczonych instruktorów oraz przejażdżki bryczką po okolicy. Z Wrzosowa do nadmorskiego Dziwnówka pozostaje do pokonania odległość już tylko 2 km.

3. Wycieczka oznakowanym szlakiem niebieskim z Kamienia Pomorskiego przez Skarchowo i Dusino do Połchowa i z powrotem – łącznie około 30 km. W pobliżu tej miejscowości na małej wysepce na Zatoce Cichej – Gardzkiej Kępie – znajdowało się średniowieczne grodzisko, należące do tzw. systemu wczesnego ostrzegania państwa plemiennego Wolinian. W chwili obecnej na wyspie funkcjonuje rezerwat ptactwa wodnego ze stanowiskami lęgowymi czapli siwej oraz kormorana. Widuje się tutaj także orła bielika. Niestety, wyspa od strony lądu jest niedostępna. Pierwszy odcinek trasy – do Skarchowa – prowadzi drogą polną w pobliżu malowniczych rozlewisk rzeki Dziwny (Zatoka Cicha).

W Skarchowie wjeżdżamy na asfalt. Po wizycie w Połchowie można się udać dalej szlakiem przez Kukułowo i Sibin (zabytkowy kościół z XIV w.) do odległego o 22 km od Kamienia Pomorskiego Wolina. Można też wrócić do Dusina i zboczyć ze szlaku do Rozwarowa, by odwiedzić tam miejscową plantację trzciny oraz podziwiać przykłady budownictwa krytego trzciną.

Jedna myśl na temat “Kamień Pomorski (8km od Dziwnówka)

Możliwość komentowania jest wyłączona