Kołobrzeg (63 km od Dziwnówka)

Kołobrzeg położony jest w zachodniej części polskiego wybrzeża. Od Szczecina oddalony jest o 140 km, a od Koszalina o 40 km. Droga nr 6 umożliwia dogodne połączenia z zachodnią Polską i Trójmiastem. Zarówno Kołobrzeg, jak i okolice znane są z uzdrowisk i sanatoriów. Miłośnicy jazdy konnej mogą korzystać z kilku stadnin znajdujących się w okolicach Kołobrzegu. W Budzistowie znajduje się jeden z najlepszych w Polcse ośrodków hipoterapii. Pasjonaci lotnictwa mogą polatać awionetą nad morzem.

Atrakcje turystyczne Kołobrzegu:

Latarnia morska o wysokości 26m – została zbudowana w 1945 roku, w miejscu dawnej latarni w forcie Ujście. Z budowli można podziwiać piękną panoramę okolicy. Światło latarni widoczne jest z 30 km.

Molo o długości 220 m.

Ratusz neogotycki z XIX w., który stanowi wizytówkę miasta. Wyglądem przypomina on średniowieczny zamek, o czym świadczą wieże i blanki strzelnicze. Wewnątrz znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, natomiast w podziemiach o gotyckich sklepieniach, mieści się kawiarnia muzyczna.

Nowa Starówka – ciekawy zespół budynków o zabytkowym układzie ulic, który rozciąga się na zachód od Ratusza. Architektura jedynie udaje starą zabudowę.

Fortyfikacje twierdzy – Kołobrzeg od XVII w. do XIX w. miał charakter miasta-twierdzy, wtedy to właśnie zbudowano największe fortyfikacje. W czasie II wojny światowej Kołobrzeg również pełnił rolę obronną. Niektóre z fortyfikacji zachowały się do dzisiaj – przy plaży znajdują się mury szańca Kamiennego z lat trzydziestych XIX w., natomiast w parku im. gen. Henryka Dąbrowskiego można obejrzeć fragmenty rowów fortecznych z XVIII w.

Muzeum Oręża Polskiego – istnieje od 1963 r. Prezentowane są w nim unikalne i bogate zbiory militariów, od czasów wczesnego średniowiecza do współczesności, ułożone w porządku chronologicznym.

Pałac Brunszwickich wybudowany w 1808 r., znany jest także jako Pałac Branuschweigów.
W czerwcu 1977 r. otwarto w nim wystawę „Dzieje Kołobrzegu”. Obecnie pałac pełni funkcje wystawowe (wystawa „Dzieje Kołobrzegu”, „Zbiory Metrologiczne” oraz wystawy czasowe), administracyjne, edukacyjne, kulturalne i magazynowe.

Las Kołobrzeski – przebiega przez niego błękitny szlak turystyczny. W lesie znajdują się liczne bagna, pomniki przyrody i trasy rowerowe.

Park Wodny – AQUA PARK Milenium SPA, Kołobrzeg – Basen Sportowy i Rekreacyjny, zjeżdżalnie, basen dla dzieci, Jacuzzi, Sauna