Trzęsacz (14 km od Dziwnówka)

Trzęsacz

Mała miejscowość wypoczynkowa położona dokładnie na 15 południku długości wschodniej, który wyznacza czas środkowo-europejski. Najbardziej znanym obiektem godnym polecenia są ruiny kościoła stojące na szczycie kilkudziesięciometrowej wydmy.
Ruiny gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XV w. obrazują niszczycielski żywioł Morza Bałtyckiego. Zbudowany został w głębi lądu ok. 2 km od klifowego brzegu. Morze systematycznie podmywając brzeg od wieków zbliżało się do kościoła. W połowie XIX w. kościół zamknięto. W 1901 r. runęła pierwsza ściana, później kolejne fragmenty kościoła. Ostatnie osunięcie miało miejsce w 1994 r.

Obecnie pozostał tylko niewielki fragment ostatniej ściany kościoła znajdujący się niespełna 40 metrów od brzegu Morza Bałtyckiego. Specjaliści przewidują, że mimo prac zabezpieczających za kilka lat znikną ostatnie ślady jego istnienia. Będąc w Trzęsaczu warto też zajrzeć do XIX-wiecznego pałacu położonego po drugiej stronie drogi. Szczególnie malowniczy jest otaczający go park, założony ponad 200 lat temu. Rosną w nim m.in. stare lipy o obwodach pni przekraczających 5,8 metra i buk pospolity o obwodzie pnia 4,5 metra. Ciekawostką jest 14 starych grabów o obwodach pni od 2 do 3,5 metra. Trzęsacz oddalony jest od Pustkowa o niecałe dwa kilometry.To właśnie w Trzęsaczu przy ulicy Klifowej znajdują się słynne ruiny XV wiecznego kościoła, stojącego na skarpie. Jeszcze sto lat temu kościół można było oglądać w całej okazałości. Ołtarz z tego zabytku możemy obejrzeć w neogotyckim kościele przy ul. Pałacowej 3 (godziny. zwiedzania od 9.00 – 12.00 i od 15.00-18.00).

Jedna myśl na temat “Trzęsacz (14 km od Dziwnówka)

Możliwość komentowania jest wyłączona