Wyspa Chrząszczewska

rzecia co do wielkości polska wyspa leży na Zalewie Kamieńskim i jest połączona ze stałym lądem pomostem. Jej główną atrakcję stanowi Królewski Głaz przy północnych brzegach, od którego pochodzi nazwa miasta. Kamień ma 20 m obwodu, ale widać tylko wierzchołek o obwodzie 3,5 m. Dawniej był trzykrotnie większy, jednak w XIX w. rozbito go, by pozyskać materiał do budowy dróg. Legenda głosi, że Bolesław Krzywousty w 1121 r. przyjmował na nim defiladę floty pomorskiej. Aby dotrzeć do Królewskiego Głazu, ze wsi Chrząszczewo trzeba jechać drogą w prawo, a 150 m przed znakiem Buniewice skręcić ponownie w prawo w małą akacjową alejkę. Dalej trzeba iść prosto i nad zalewem skierować się w lewo. Rozciąga się stąd ładny widok na akwen i Kamień Pomorski.

Po drodze mija się szyby naftowe. Można pójść dalej na zachód do Buniewic, a następnie inną asfaltówką wrócić do Chrząszczewa. Na północ od wsi wyrasta kurhan megalityczny.

Dreżewo – wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Karnice. We wsi znajduje się XIX wieczny pałac zbudowany w stylu neogotyckim. Wokół park z między innymi kasztanami jadalnymi i miłorzębami.

Atrakcje:

XIX-wieczny pałac, zbudowany przez szczecińskiego Radcę handlowego Schlutowowi. W 1890 roku pałac spalił się doszczętnie. Jego odbudową zajęli się nowi właściciele Boninowie, którzy założyli przy nim duży park. W parku rosną m.in. kasztany jadalne i miłorzęby. Pałac wznosi się na skarpie, swym wyglądem przypomina budowlę obronną. Do Dreżewa najlepiej dojechać własnym środkiem lokomocji, choć w sezonie letnim kursuje kolejka retro.