Logo ORW Zorza przedstawia stylizowane słońce wschodzące nad falami, co symbolizuje nadmorską lokalizację ośrodka oraz jego misję zapewnienia gościom relaksu i regeneracji. Kolory użyte w logo to głównie odcienie niebieskiego i żółtego, co nawiązuje do morza i słońca.

Morświn i foka, gatunki wymierające.

Coraz rzadziej można zobaczyć nad morzem fokę albo morświna. Jeszcze kilka lat temu w  Niechorzu, w Międzywodziu w czasie zachodu słońca i w Łukęcinie, często można było spotkać fokę, na imię miała Depka. Sympatyczna foka szara, czasem wychodziła na brzeg, co stanowiło nie lada atrakcję dla turystów.

Foka.

Pozornie leniwa foka to zwinny i bystry pływak.

foka na plaży w Dziwnówku
Zwierzę to w wodzie odnajduje swój prawdziwy żywioł. Pływa na brzuchu i na grzbiecie, mistrzowsko nurkuje i używa skomplikowanych systemów nawigacji. Bardziej jednak przywykliśmy do wizerunku uroczej i niezdarnej foki, która wygrzewa się na plaży. Jednak nawet w tych momentach, zarówno dla dobra zwierzęcia, jak i swojego, nie należy się do niej zbliżać.

Morświn.

Samce są nieco większe od samic, mają również nieco większą płetwę grzbietową, a ta jest mniejsza od płetwy delfina i niżej osadzona. Płetwy piersiowe krótkie oraz trójkątne. Ubarwienie ciała przypomina ryby zamieszkujące słone wody. Z wierzchu morświn jest ciemno szaro-granatowy, natomiast pod spodem biały. Pysk ścięty, a w nim znajdują się dłutowate zęby ułożone w 21-25 parach na szczęce oraz 22-28 w żuchwie. Wargi chociaż niepozorne, to owszem są i układają się z zadartymi do góry kącikami, przez co można odnieść wrażenie, że morświn się do nas uśmiecha. Tuż za nimi znajdują się oczy. Niezbyt duże, czarne, często przymrużone. Należy do istot niezwykle skrytych, przez co trudno poznać bliżej to zwierzę. Na temat tego walenia wiemy niezbyt wiele, ale wiemy, że głównie poluje samotnie, chociaż może czynić to w niewielkich stadach złożonych z 2-3 osobników. Zjada przede wszystkim ryby takie jak śledzie, makrele czy sardynki, ale także przydenne bezkręgowce.

więcej poczytasz:

TUTAJ

TUTAJ

TUTAJ

TUTAJ

Źródło:

www.ekologia.pl

www.wwf.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Foki i Morświny w Bałtyku, gatunki ginące.
Menu
Skip to content