Dziwnówek

Dziwnówek

Jedna z miejscowości

gminy Dziwnów leżąca na wschód od Dziwnowa.

Ta mała miejscowość letniskowa położona jest u nasady Mierzei Dziwnowskiej pomiędzy Morzem Bałtyckim, a Zatoką Wrzosowską (północna część Zalewu Kamieńskiego).Jest to wioska niebywale urokliwa, a to za przyczyną m.in. piętrowych zabudowań i wąskich uliczek. Brak tu co prawda zabytków, gdyż powstałe pod koniec XIX w.

kąpielisko dopiero ostatnio rozbudowano. Dziwnówek posiada dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej oraz sportów wodnych i wędkarstwa. Śmiało można wybrać się na rowerową wycieczkę do Łukęcina, Pobierowa, Dziwnowa czy Kamienia Pomorskiego. Największą atrakcją jest czyste morze oraz szeroka, piaszczysta i strzeżona plaża z drobnym i jasnym piaskiem, na którą schodzi się łagodnym zejściem obok ośrodka.

 

Niewielka latarnia, usytuowana przy skrzyżowaniu głównych ulic: Wolności i Kamieńskiej, stanowi sklep z pamiątkami i jest charakterystycznym dla Dziwnówka obiektem. Miejscem Pamięci Narodowej jest pomnik poświęcony polskim żołnierzom, którzy stoczyli bój o Dziwnówek w 1945 r. Pomnik usytuowany jest przy rozwidleniu dróg do Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego i Pobierowa. Dziwnówek znany jest także z atrakcyjnych turystycznie okolic. Ze względu na niesamowite widoki warto przyjechać do Wrzosowa. Na miejscu znajduje się śliczny dworek oraz park podworski z ciekawymi gatunkami drzew.
Łączą się tu drogi: numer 102 z Międzyzdrojów do Kamienia Pomorskiego i biegnąca ze wschodu wzdłuż wybrzeża droga numer 103. Można dojechać tu samochodem lub skorzystać z linii PKS.

Autobusy dojeżdżają do samego centrum Dziwnówka na ulicę Kamieńską. Kursują m.in. do Kamienia Pomorskiego, Szczecina. Kołobrzegu, Koszalina. Międzyzdrojów. Świnoujścia, Wolina.

Menu
Skip to content